Co na puszące się włosy? Sprawdzone metody

Puszenie się włosów może wynikać z tego, że są one przesuszone i łamią się. Aby ograniczyć to zjawisko, trzeba zadbać o ich zdrowie. Warto podejść do tematu kompleksowo. Pomocna będzie naturalna pielęgnacja włosów na co dzień, a w momentach krytycznych można sobie pomóc na kilka sposobów.
co na puszące się włosy

Dlaczego włosy się puszą

Włos zbudowany jest z korzenia, łodygi i keratynowych łusek. Każdy posiada swoisty układ tych ostatnich. Najbardziej pożądany jest taki, który jednocześnie chroni włosy, ale też daje dostęp pożądanym składnikom. Takie włosy nazywamy średnioporowatymi. Problem puszących się włosów pojawia się najczęściej, kiedy łuski zostają poluzowane i włosy stają się wysokoporowate. Łamią się wówczas w różnych miejscach, dając wrażenie aureoli z włosów. Jest to szczególnie widoczne po naelektryzowaniu ich np., kiedy jest noszona wełniana czapka, albo gdy wchodzi się z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Łuski rozluźniają się pod wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych (np. wiatr, deszcz, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, nieprawidłowa pielęgnacja), a także wewnętrznych (np. uboga w witaminy dieta, niedobory witamin czy innych mikroelementów, hormony, procesy starzenia).

Naturalna pielęgnacja włosów puszących się

Aby włosy były przyjemnie śliskie, miękkie, dobrze się układały i nie puszyły się, trzeba stosować odpowiednią pielęgnację. Dobrze jest postawić na tę naturalną, wolną od SLS, PEG, a także innych syntetycznych, szkodliwych substancji. Warto sięgać po kosmetyki na bazie roślinnych substancji. Włosy wysokoporowate można myć metodą OMO, czyli przy uzyciu odżywki. Odżywki mają często w składzie delikatne środki myjące, mniej podrażniające niż te zawarte w szamponach. Dodatkowo mycie włosów odżywką daje im zastrzyk potrzebnych protein, keratyny, witamin czy mikroelementów. Dobrze jest raz na tydzień zrobić delikatny peeling skalpu, co oczyści też skórę głowy i udrożni gruczoły doprowadzające z wnętrza organizmu do korzenia włosa potrzebne mu substancje. Mycie włosów puszących się to jedno, kolejny krok to nakładanie masek, najlepiej dla wysokoporowatych włosów. Mogą to być też maski keratynowe, odbudowujące ubytki.

Zobacz też:  Jak długo odrastają włosy wyrwane z cebulkami?

Doraźne sposoby na puszące się włosy

Naturalna, kompleksowa pielęgnacja i zadbanie o dietę, da zdrowe włosy, ale aby to osiągnąć, należy uzbroić się w cierpliwość. Szczególnie, gdy włosy są mocno zniszczone. Jeśli nadal się puszą, a potrzeba jest natychmiastowo je wygładzić, jest na to kilka metod.

  1. Olejowanie dociąży włosy

To jeden z najlepszych sposobów, jednocześnie wspomagających naturalną pielęgnację włosów. Jeśli trzeba włosy wygładzić tuż przed ważnym spotkaniem, można nałożyć na nie delikatny olejek, np. macadamia lub olejek z pestek dyni. Co ciekawe, mają one też działanie fotoochronne, więc dadzą barierę dla szkodliwego promieniowanie UV. Działają też termoochronnie, co znaczy, że dają ochronę również przed ciepłem, np. z suszarki. Po nałożeniu olejku, można więc dodatkowo włosy podsuszyć, najlepiej suszarką z jonizacją, która zdejmie z kosmków dodatnie jony, a więc zminimalizuje elektryzowanie się.

  1. Mgiełka na puszące się włosy

Przy niwelowaniu aureoli z włosów warto mieć też pod ręką mgiełkę lub fluid. Są to kosmetyki, które można schować do torby i używać, kiedy np. wchodzimy do pomieszczenia i czujemy lub widzimy w lustrze, że włosy się podnoszą. Mgiełka np. różana, lub fluid wygładzający natychmiastowo ujarzmią niesforne kosmki. Warto jednak pamiętać, że to tylko doraźna pomoc. Długofalowo, na stałe, należy zadbać o naturalną pielęgnację włosów.  



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też