Dlaczego włosy nie rosną? Poznaj najczęstsze powody problemów z porostem włosów

Długie, piękne i lśniące włosy często uważane są za atrybut kobiecości i wpływają na podwyższenie samooceny. Niestety coraz więcej osób zmaga się z problemami trychologicznymi i zadaje sobie pytanie “dlaczego włosy nie rosną?”
dlaczego włosy nie rosną

Dlaczego włosy nie rosną? Najczęstsze przyczyny

Niejedna kobieta marzy o pięknych, długich i zdrowych włosach. Żeby osiągnąć wymarzony efekt wydają one niemałe pieniądze na odpowiednie kosmetyki i preparaty, jednak ich stosowanie nie zawsze kończy się sukcesem. W przypadku, gdy stosowanie takiej pielęgnacji zawodzi, warto zagłębić się w przyczynę problemu. Powodów, dla których włosy przestają rosnąć może być wiele, a do najczęstszych należą:

  • choroby skóry głowy
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym
  • nieprawidłowe rozczesywanie
  • stres
  • brak odpowiednich składników odżywczych

Po rozpoznaniu odpowiedniej przyczyny dużo łatwiej wdrożyć odpowiednie leczenie, bądź dobrać kosmetyki, które problem rozwiążą.

Choroby skóry głowy

Do najczęściej występujących chorób skóry głowy należy atopowe zapalenie skóry, grzybica, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry i łupież. Ich główną przyczyną są infekcje bakteryjne i wirusowe, ciąża (wynik zmian hormonalnych), urazy a w niektórych przypadkach mogą być skutkiem ubocznych zażywania leków. W zależności od schorzenia lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne bądź zastosowanie odpowiednich preparatów jak szampony czy wcierki. 

Choroby o podłożu autoimmunologicznym

Najczęściej występującymi chorobami autoimmunologicznymi mającymi wpływ na problemy z porostem włosów są te związane z tarczycą: niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto. Wynika to z zaburzeń hormonalnych, a konkretnie  obniżenie dostarczania energii do mieszka włosowego w celu podziałów komórkowych potrzebnych do wzrostu włosa. Efektem tego jest coraz słabszy porost włosów lub ich wzmożone wypadanie.

Nieprawidłowe rozczesywanie

Czesanie włosów jako czynność sama w sobie może wydawać się procesem banalnym. Nic bardziej mylnego. Źle dobrana technika ma wpływ na kondycję włosów i skórę głowy, co przekłada się na ich ogólny wygląd. Okazuje się, że podczas czesania istotne jest zarówno obranie właściwego kierunku (od skóry do końcówek) jak i to, czym je czeszemy. Najlepszym rozwiązaniem są szczotki z naturalnym bądź silikonowym włosiem, które zapobiegają urywaniu osłabionych włosów i chronią przed elektryzowaniem. W przypadku gdy ktoś preferuje czesanie grzebieniem należy pamiętać, że wskazane jest dokładne rozczesywanie włosów na mokro. W przeciwnym razie po wysuszeniu mogą one ulec splątaniu. 

Zobacz też:  Na czym polega model kontraktowej produkcji?

Stres

Stres jest zjawiskiem o podłożu psychologicznym, które występuje w momencie poczucia zagrożenia czy zaniepokojenia. Podczas jego trwania organizm zaczyna produkować neurohormony, w tym kortyzol, który przyczynia się do utraty włosów i problemem z rośnięciem nowych. W zależności od poziomu stresu oraz czasu jego utrzymywania się należy stosować różne metody leczenia. Mogą to być metody naturalne jak ćwiczenia wyciszające czy napary z ziół na uspokojenie. W bardziej złożonych przypadkach konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne lub terapia psychologiczna. 

Brak odpowiednich składników odżywczych

Do naturalnych składników odżywczych mających wpływ na kondycję włosa należą witamina C, witamina B12, cynk i żelazo. Dostarczanie ich z odpowiednio zbilansowaną dietą lub poprzez suplementację  pozwala zniwelować niepożądane skutki. Mikro i makroelementy wpływają nie tylko na odbudowę już zniszczonych włosów, ale też profilaktycznie wspierają je od środka i zapobiegają problemom w przyszłości.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły

Pierwszym krokiem do wdrożenia odpowiednich kroków jest określenie powodów, dla których włosy nie chcą rosnąć. W przypadku chorób nie obędzie się bez wizyty u lekarza specjalisty, który zaplanuje właściwe leczenie. Jeżeli porost włosów jest zaniechany przez nieodpowiednią dietę w pierwszej kolejności należy zadbać o wprowadzenie do codziennego żywienia produktów bogatych w sprzyjające porostowi składniki odżywcze. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Ograniczeniem mogą być np. alergie pokarmowe – wówczas warto wspomóc się suplementacją.

Po wyeliminowaniu powyższych przyczyn pozostaje zastosowanie kosmetyków dedykowanych pielęgnacji włosów.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też