Bardzo często nie jesteśmy do końca zadowolone z tego, jak wyglądają nasze włosy. Może nam nie odpowiadać ich obecna kondycja, ale też sama struktura włosów, którymi obdarzyła nas natura.
Jak wygląda Twoja rutynowa pielęgnacja włosów?
Nasza codzienna rutyna dbania o włosy ma tutaj niebagatelne znaczenie. Jest to kwestia podstawowa, a podejmowane przez nas zabiegi w bezpośredni sposób przyczyniają się do dobrej lub złej kondycji naszych włosów. Trudno mówić o złotym środku pielęgnacyjnym, jeśli nie będzie się regularnie pamiętać o jego stosowaniu.
Wybór odpowiedniego szamponu
O ile trudno może być nam pamiętać o odzywce – o szamponie raczej pamięta każdy. Poszczególne szampony są przeznaczone do różnego rodzaju włosów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą te produkty, które oczyszczają włosy i skórę głowy w sposób delikatny. Znając już trochę swoje włosy możemy dobrać produkt do swoich oczekiwań- może on mieć bogatszą formułę nawilżającą, a może być skoncentrowany na kwestii oczyszczania włosów.
Dzięki odpowiedniemu szamponowi usuwamy warstwę martwego naskórka, oczyszczamy skórę z sebum i łupieżu, a także usuwamy z włosów produkty stylizacyjne, które wcześniej były przez nas wykorzystywane. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka odnośnie tego, jak często myć włosy – jedne przetłuszczają się bardziej a inne mniej. Najczęściej, optymalne jest sięganie po szampon raz na kilka dni. Codzienne mycie włosów może powodować ich szybsze przetłuszczanie się. Podobnie wygląda sytuacja z preparatami dedykowanymi do usuwania łupieżu – na ogół maja one mocniejszą formułę i bardziej przesuszają włosy. Używajmy ich jedynie w przypadku, kiedy faktycznie zauważymy łupież.
Myjąc włosy szamponem zawsze pamiętajmy o tym, że substancje, które są odpowiedzialne za oczyszczanie włosów i skóry głowy mogą też działać wysuszająco. Dlatego też nakładajmy naprawdę niewielką ilość preparatu, zwłaszcza jeśli jest gęsty i mocno się pieni – świadczy to o jego skoncentrowanej formule. Preparat dobrze jest wmasować delikatnie w głowę, a następnie obficie spłukać.
Odżywianie i nawilżanie- bardzo ważne kwestie
Odżywianie – to jedna z najczęstszych odpowiedzi na pytanie o to, jak mieć zdrowe włosy. Suche powietrze w mieszkaniach, produkty stylizacyjne, suszenie, prostowanie, kręcenie i wiele innych – wszystkie te aspekty sprawiają, że włosy mogą tracić blask i ulegać przesuszeniu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie odżywki przy okazji każdego mycia włosów. Jeśli nie chcemy zbyt mocno obciążać włosów w sytuacji, kiedy mamy włosy szybciej się przetłuszczające – starajmy się nakładać niewielkie ilości preparatu i nie róbmy tego zaraz przy skórze. Bardzo dobrym sposobem nakładania odżywki jest wykonywanie kompresu. Odżywkę nakładamy na lekko zwilżone ciepłą wodą włosy (aby cebulki włosowe miały możliwość wchłonąć preparat). Następnie zakładamy specjalny czepek i czekamy od pół do godziny czasu. Następnie możemy odzywkę spłukać, a w razie potrzeby możemy umyć włosy szamponem.
Rozwiązaniem pośrednim są tak zwane maseczki ekspresowe, które można nałożyć i zmyć pod prysznicem. Z pewnością, są one szybkim rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie mamy czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne. Lepiej stosować takie odżywki niż nie stosować żadnych. Pamiętajmy jednak o tym, że im dłużej trzymamy odżywkę na włosach tym lepszy efekt możemy uzyskać, tym samym 3 – minutowe maski mogą nie dać aż tak dobrego efektu jak te, które nakładamy np. na kwadrans czasu.
Jakie odżywki będą najlepsze?
Bardzo dobre efekty daje naturalna pielęgnacja włosów w myśl zasady, że im prościej tym lepiej. Można również wykorzystywać domowe sposoby na zdrowe włosy czerpiąc z prostych i ogólnodostępnych produktów.
- Dobrym pomysłem jest przygotowanie własnej maski na włosy czy też płukanki. Możemy wykorzystać napar w pokrzywy (tylko do ciemniejszych włosów), rumianku czy skrzypu polnego. Maskę na włosy można wykonać na bazie jajka. Utrzymanie blasku włosów farbowanych jest możliwe poprzez dodanie kilku kropek soku z cytryny do maseczki. Wśród pozostałych składników, jakie na pewno warto użyć znajdziemy naftę kosmetyczną czy też olejek rycynowy o właściwościach natłuszczających.
- Dobra odżywka powinna mieć prosty skład. Unikajmy kupowania odżywek, które mają w swoim składzie ftalany – rozpuszczalniki wzmacniające zapachy kosmetyków, od których można uzależnić naszą skórę głowy, a które na dłuższą metę mają działanie wysuszające.
- Wysuszanie i złuszczanie się skóry głowy może być spowodowane obecnością zbyt dużych ilości alkoholi w środkach pielęgnacyjnych.
- W odżywkach do włosów niepożądane są także detergenty anionowe SLS I SLES, parabeny oraz konserwanty stosowane w zbyt dużej ilości.
O czym pamiętać podczas układania i stylizowania włosów?
Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób na co dzień obchodzimy się ze swoimi włosami. Konieczne jest delikatne ich rozczesywanie – najlepiej specjalną szczotką, która nie będzie powodowała dodatkowego elektryzowania się włosów. Warto także ograniczać wykorzystywanie takich urządzeń jak suszarka, lokówka czy też prostownica. Stosując wysoką temperaturę na włosy pamiętajmy o ich zabezpieczeniu – na przykład poprzez nakładanie preparatów ochronnych. Czasem dobrze jest w taki sposób zaplanować czas mycia włosów, aby mogły one wyschnąć same.
Dieta na zdrowe włosy
Nie ma się co oszukiwać – to, co jemy mocno wpływa na wygląd naszych włosów. Jeśli chcemy sprawić, aby włosy rosły szybciej – również warto pomyśleć o odpowiednich suplementach diety, które nam w tym pomogą. Dieta na zdrowe włosy oczywiście powinna być zróżnicowana, obfitująca w warzywa i owoce, a uboga w tłuszcze nasycone i cukry proste. Dodatkowo, piękno naszych włosów można też wspomagać na szereg sposobów.
- Ile rosną włosy na miesiąc? Należy się spodziewać, że miesięczny przyrost to około 1-1,5 cm. Przyspieszenie wzrostu włosów można uzyskać poprzez suplementację witaminy B5. Wzmocnienie struktury włosów uzyskamy także poprzez stosowanie biotyny – substancji pochodzącej z grupy witamin B.
- Na zdrowe włosy pozytywnie wpływają także takie pierwiastki jak krzem, selen, cynk czy tez żelazo.
- Kwasy tłuszczowe Omega 3 poprawiają wygląd i kondycje włosów, sprawiają też, że skóra głowy jest znacznie lepiej nawilżona.
Wyregulowana gospodarka hormonalna- jak dbać o włosy od środka?
Jak mieć zdrowe włosy? Ich wygląd i kondycja jest bezpośrednio związana z tym, co dzieje się w całym naszym organizmie. Dlatego też warto regularnie się badać i sprawdzać równowagę naszej gospodarki hormonalnej. To właśnie hormony mogą powodować osłabianie mieszków włosowych, a także nadmierne ich wypadanie. Jak widać – warto podejść do troski o nasze włosy holistycznie, pamiętać o nich na co dzień i wyrobić sobie rutynę ich pielęgnacji.
Zobacz także: