Włosy stanowią najważniejszy element naszego wyglądu, dlatego też warto o nie należycie zadbać. Są one naszą wizytówką i często właściwe uczesanie może podwyższyć samoocenę. Zatem co robić aby mieć zdrowe włosy?
Dieta i odpowiednie odżywianie
Jak mieć zdrowe włosy? Proste, zacznij od odpowiedniego odżywania. Pielęgnacja jest ważna, ale dieta jest kluczowa. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarczy do organizmu właściwych witamin takich jak witaminę A, cynk, miedź oraz krzem. Witaminy te są fundamentem zdrowym i pięknym włosów, dlatego różne suplementy w swoim składzie mają te witaminy. Niemniej jednak, warto wzbogacić dietę o jajka, wątróbkę, razowe pieczywo, kasze, nabiał, pomidory, paprykę, marchew, warzywa strączkowe. Warto również zaopatrzyć się w preparaty, które zawierają skrzyp polny, pokrzywę, zieloną herbatę – poprawią one znacząco kondycję włosów. Właściwa dieta to bowiem pierwszy krok, aby mieć zdrowe włosy.
Jak mieć zdrowe włosy – czyli o czym należy pamiętać przy pielęgnacji włosów?
Drogerie i apteki oferują mnóstwo kosmetyków do pielęgnacji włosów. Część z nich jest naprawdę skuteczna. Niemniej jednak, okazuje się, że domowe sposoby na zdrowe włosy są również skuteczne i cieszą się dużą popularnością – nic dziwnego, naturalna pielęgnacja włosów jest przede wszystkim tania i daje naprawdę oszałamiające efekty. Do takiej pielęgnacji zaliczamy:
- Maseczkę odżywiającą – na bazie awokado. Do tego potrzebujemy folię spożywczą i ręcznik.
- Maseczkę regenerującą – w skład której wchodzą 2 żółtka, 2 łyżki oliwy z oliwek lub buteleczka olejku rycynowego, sok z połówki cytryny, przezroczysta folia spożywcza, ręcznik.
- Maseczkę wzmacniającą włosy – pół opakowania droższy, 2 łyżki mleka, ręcznik, przezroczysta folia spożywcza.
Wszystkie maseczki potrzebują produktów, które znajdują się w każdej kuchni, więc koszt takiej maseczki jest naprawdę niewielki. Natomiast pielęgnacja ta spowoduje, że włosy odzyskają swój blask i witalność. Wystarczy bowiem stosować płukanki przynajmniej raz w tygodniu, aby po krótkim czasie zobaczyć pierwsze efekty.
Jak zapuścić zdrowe włosy?
Długie włosy są marzeniem każdej kobiety. Niestety wymagają też odpowiedniej pielęgnacji, inaczej nie będą wyglądały atrakcyjnie, a tym samym nie dodadzą oczekiwanego uroku. Zatem jak zapuścić zdrowe włosy? Oto sprawdzone sposoby:
- Pielęgnuj skórę głowy – to od niej wszystko się zaczyna. Skóra głowy nie tylko powinna być oczyszczona, ale również powinna mieć dostarczone odpowiednie składniki odżywcze,
- Stosuj właściwą dietę na włosy – która dostarczy organizmowi potrzebnych witamin i minerałów,
- Systematycznie podcinaj końcówki – rozdwojone końcówki nikomu nie są potrzebne. Przyjmuje się, że włosy powinny być podcinane co 2-3 miesiące,
- Regularnie stosuj odżywkę – nie tylko ułatwi rozczesywanie włosów, ale również je odżywi. Warto postawić na odżywkę proteinową, po której włosy będą wyjątkowo lśnić,
- Odpowiednio myj włosy – podczas mycia zrób skórze głowy masaż. Pamiętaj, aby pod koniec mycia spłukać włosy zimną wodą – wówczas łuski się zamkną i włosy nie będą tracić wilgoci, przez co będą odporniejsze na uszkodzenia w związku z wyższą temperaturą,
- Nie rozjaśniaj włosów – takie zabieg osłabi tylko włosy.
Staranna i codzienna pielęgnacja jest bowiem w stanie sprawić, że włosy będą silne, mocne, a tym samym zdrowe. Błędne jest bowiem przekonanie, że osoby mają piękne, długie włosy bo takie mają geny. Gęste i piękne włosy są efektem codziennej i starannej pielęgnacji.
Pamiętajmy, że włosy wymagają systematyczności. Jeden zabieg nie wpłynie znacząco na wygląd włosów – jest to bowiem długotrwały proces, który wykonywany rzetelnie przyniesie zadowalające efekty, zdrowe włosy to piękne włosy! Zabiegi te wcale nie muszą kosztować fortuny, wystarczy bowiem niewielki wysiłek. Niemniej jednak, pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja powinna być dobrana odpowiednio do typu włosów – włosy niskoporowate, wysokoporawate, średnioporowate mają zupełnie inne zapotrzebowanie, dlatego też w pierwszej kolejności należy ustalić swój typ włosów, a następnie dobrać właściwą pielęgnację. Pamiętajmy, więc, że:
- Włosy niskoporowate – charakteryzują się tym, że łuski do siebie przylegają. Włosy są zazwyczaj gładkie, proste i śliskie. Długo schną, są podatne na uszkodzenia i odporne na stylizację,
- Włosy wysokoporowate – to włosy zniszczone przez zabiegi stylizacyjne, są przede wszystkim suche i puszą się. Najczęściej będą to włosy kręcone i falowane,
- Włosy średnioporowate – łączą cechy obu typów porowatości, zazwyczaj szybko łapią wilgoć z powietrza.
Określenie rodzaju, kondycji, typu włosów oraz to, w jakim stanie jest skóra głowy jest kluczowym krokiem, który pomoże wybrać właściwe kosmetyki do pielęgnacji i zabiegi, które pomogą odżyć włosom.
Zobacz także: