Domowe sposoby na zdrowe włosy. Poznaj najlepsze metody

Chcąc poprawić kondycję swoich włosów, często inwestujemy w profesjonalne kosmetyki. Nie ma w tym nic złego, ale warto też sięgać po sprawdzone, domowe sposoby na zdrowe i piękne włosy. To co — zamiast do sklepu, ruszamy do kuchni?
domowe sposoby na zdrowe włosy

Zdrowe włosy — pielęgnacja

Kiedy nasze włosy tracą piękny wygląd, stają się suche i matowe, warto wzbogacić pielęgnację o kilka sprawdzonych sposobów, które regularnie stosowane pomogą znów cieszyć się ich zdrowiem. 

• Oczyszczanie —aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń, które osłabiają kondycję włosów, warto stosować zabiegi oczyszczające. Skuteczne oczyszczanie można przeprowadzić przy pomocy produktów, które często mamy w kuchni, a jeśli akurat ich tam nie znajdziemy, można je kupić w każdym markecie. Doskonałe właściwości oczyszczające ma ocet. Wystarczy wymieszać łyżeczkę octu z dwiema szklankami wody i tak przygotowaną płukanką polewać włosy przez kilka minut. Do tego zabiegu nadaje się zarówno ocet spirytusowy, jak i ocet jabłkowy, który pozwala nie tylko pozbyć się zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska, ale świetnie usuwa też resztki szamponu pozostałego po myciu, dodając włosom połysku. W przypadku octu jabłkowego odpowiednia proporcja to pół szklanki octu na szklankę wody.

• Odżywianie — domowe sposoby na odżywienie włosów również nie wymagają inwestowania w specjalne preparaty. Taki zabieg możemy wykonać przy pomocy oliwy z oliwek. Mniej więcej pół filiżanki oliwy nakładamy na włosy na całej ich długości, a następnie szczelnie owijamy głowę folią spożywczą. Najlepiej zrobić to na noc, by po porannym umyciu cieszyć się miękkimi i lśniącymi włosami. Podobną odżywkę można przygotować, mieszając żółtko z łyżką oliwy i łyżką piwa. Nałożoną na włosy odżywkę zabezpieczamy folią i po upływie pół godziny dokładnie zmywamy.

• Nawilżanie — owocem, który świetnie sprawdzi się jako główny składnik maski nawilżającej, jest awokado. Połowę dojrzałego owocu należy rozgnieść widelcem, dodać po jednej łyżce miodu i oliwy z oliwek, a następnie wymieszać. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na wilgotne włosy. Maseczkę należy zmyć przy pomocy szamponu po około pół godziny od nałożenia. Po takim zabiegu włosy będą nawilżone, wygładzone, wzmocnione i pełne blasku.

Zobacz też:  Jak zapuścić zdrowe włosy? Poradnik

Domowe sposoby na zdrowe włosy — dieta

Najprostszym domowym sposobem jest odpowiednia dieta na zdrowe włosy i produkty, które warto do niej wprowadzić. Bardzo ważne jest regularne dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które odżywiają cebulki, pobudzają wzrost i wzmacniają kondycję włosów. Witaminy z grupy B, cynk, krzem, magnez, żelazo — tych składników nie powinno zabraknąć w diecie wspomagającej zdrowe włosy. Co jeść, aby zadbać o odpowiednią ich podaż?

• Witaminy z grupy B — znajdują się w orzechach, nasionach roślin strączkowych, owocach i warzywach takich jak burak, brokuł, kalafior, szparagi, kapusta, banan, gruszka, cytryna, grejpfrut. Występują też w mięsie i podrobach, jajach, rybach, nabiale oraz w produktach zbożowych takich jak ryż brązowy czy pełnoziarniste pieczywo.

• Cynk — niedobór tego pierwiastka w diecie może powodować wypadanie włosów. Aby temu zapobiec, warto regularnie spożywać kaszę gryczaną, ryż, pestki dyni, nasiona sezamu, a także mięso oraz wątróbkę, sery żółte i jaja.

• Krzem — skrzyp polny, pokrzywa, podbiał pospolity, algi, produkty zbożowe, czosnek.

• Magnez — kasza gryczana, ryż, płatki owsiane, ryby i owoce morza, orzechy, pestki dyni, ciemne pieczywo, jaja i sery żółte, banany, szpinak, natka pietruszki, seler naciowy.

• Żelazo — produkty zbożowe pełnoziarniste, orzechy, nasiona, kakao, morele, śliwki suszone, rodzynki, szpinak, podroby.

 

Zdrowe włosy na co dzień — systematyczność

Piękne włosy to marzenie nie tylko wielu kobiet, ale również mężczyzn dbających o zdrowie i wygląd. Aby móc cieszyć się gęstą i lśniącą czupryną, wystarczy poświęcić trochę czasu na pielęgnację i robić to regularnie. Podczas mycia należy delikatnie masować skórę głowy, pobudzając w ten sposób ukrwienie. Krążąca krew dostarcza do mieszków włosowych tlen oraz składniki odżywcze.

Innym często pomijanym elementem pielęgnacji jest regularne podcinanie końcówek — jest to nieco przewrotna odpowiedź na pytanie, jak zapuścić zdrowe włosy. Pozbywając się najbardziej zniszczonej części włosa, wzmacniamy w ten sposób jego kondycję i pobudzamy wzrost. 

Zobacz też:  Zdrowe rozjaśnianie włosów. Na czym polega?

Warto też zwrócić uwagę na skład kosmetyków, których używamy na co dzień. Część z nich możemy bez większego wysiłku przygotować w domu z naturalnych składników sprzyjających budowaniu dobrej kondycji naszych włosów.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też