Jaki szampon na suche i zniszczone włosy wybrać?

Na włosy oddziałują różne czynniki, które mogą prowadzić do ich wysuszenia, łamliwości, a nawet wypadania. Aby ograniczyć ten szkodliwy wpływ i przywrócić fryzurze piękny wygląd, należy zadbać o prawidłowe mycie włosów.
jaki szampon na suche i zniszczone włosy

Dlaczego włosy są suche i zniszczone?

Zdrowe włosy są lśniące, ładnie się układają, w dotyku są miękkie i przyjemnie śliskie. Włosy zniszczone charakteryzują się tym, że trudno je ułożyć, puszą się, elektryzują, są łamliwe, mają rozwarstwione końcówki i luźno ułożone łuski. Łatwo przez nie przelatują wszelkie substancje nawiliżające czy odżywcze. Dzieje się tak z powodu naturalnych predyspozycji, czasami wpływ na przesuszanie mają hormony czy nieprawidłowa dieta. Szkodliwie oddziałują też czynniki zewnętrzne: wiatr, kwaśne deszcze, promieniowanie UV, a także nieprawidłowa pielęgnacja.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szamponu do mycia włosów

Jeśli już jesteśmy przy pielęgnacji, to trzeba podkreślić, że musi być ona kompleksowa, a jednym z jej elementów jest regularne mycie włosów. Dobrze oczyszczone włosy i skóra głowy będą lepiej przyjmować substancje odżywcze czy regenerujące. Ważne jest tu, aby szampon nie zawierał składników dodatkowo wysuszających, np. siarczanów (SLS, perfumy, konserwanty, niektóre alkohole). Nie powinien też mieć w składzie elementów komadogennych, tj. zatykających pory skóry głowy i gruczoły odpowiedzialne za dostarczanie do łodygi substancji nawilżających, odżywiających (tu np. parafina, wazelina).

Szampon PEH dla włosów suchych i zniszczonych

Osoby borykające się z przesuszonymi włosami powinny przede wszystkim uszczelnić łodygę włosa, tak aby mógł on zatrzymywać składniki nawilżające. Optymalny szampon dla włosów zniszczonych to taki, który dostarczy im protein (P), emolientów (E) oraz humektantów (H). Tego typu szampony nazywamy szamponami PEH. Proteiny to białka regenerujące ubytki, emolienty to substancje natłuszczające, ow właściwościach higroskopijnych, czyli pomagające utrzymać w kosmkach prawidłowy poziom nawodnienia, z koeli humektanty to substancje dodatkowo nawilżające. Tego typu szampon zapewni nie tylko gruntowne mycie włosów, ale też dodatkowe działania naprawcze. 

Zobacz też:  Jaki szampon do włosów po keratynowym prostowaniu?

Olejki w szamponach dla włosów zniszczonych

Szampony PEH często zawierają w składzie olejki roślinne, eteryczne. Jeśli olejku nie ma w składzie, to można też dodać kilka jego kropli. Bardzo dobre efekty daje wszechstronny olejek arganowy, idealnie sprawdza się też olejek z czarnuszki. Mają one w składzie niezbędne kwasy Omega, które działają jak naturalne emolienty. Poza tym dostarczają włosom substancji antyoksydacyjnych, a więc regenerują uszkodzone cebulki czy łodygi włosa. Można je też zastosować po myciu w formie maski, nakładane na całe włosy i skórę głowy lub tylko na końcówki. Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też