Wszystko o zdrowych włosach!

Szukasz porad i wskazówek związanych z Twoimi włosami? Dobrze trafiłeś!

Kiedy włosy są cienkie i wypadają

Kiedy włosy są cienkie i wypadają

Problem cienkich i przerzedzonych włosów  dotyka kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Przyczyny tego problemu mogą być bardzo różne. Najczęściej są one jednak związane z niezdrowym trybem życia, skłonnościami genetycznymi czy określonymi etapami życia człowieka.

Włosy cienkie i przerzedzone nie wyglądają efektownie, ciężko jest je ułożyć, tworzą wrażenie jakbyśmy nie dbali o fryzurę. Jeżeli mamy problemy ze skórą głowy, cierpimy na łojotok, czyli zaburzenie gruczołów łojowych, to jest duże prawdopodobieństwo, że problem cienkich i przerzedzonych włosów będzie nas kiedyś dotyczył. Sygnałów tych nie powinno się lekceważyć. Podstawową sprawą przy rozwiązaniu problemu przerzedzonych włosów jest skuteczne znalezienie powodu, dlaczego nasze włosy wyglądają niekorzystnie. Podłoże problemu cienkich i przerzedzonych włosów może być różne, ale lekarze trycholodzy wskazują najczęściej kilka konkretnych przyczyn.

SKŁONNOŚCI GENETYCZNE

Wypadanie włosów jest często spowodowane dziedzicznymi skłonnościami, do których należą zachwiania hormonalne związane z wiekiem. Jest to spowodowane przemianą testosteronu w toksynę zwaną dihydrotestosteronem (DHT) i jest dziedziczne zarówno po matce, jak i ojcu.

STRES 


Stres może powodować wzrost poziomu testosteronu, który po przemianie w DHT, zakłóca cykl wzrostu włosów. Stres zwęża także naczynia krwionośne i hamując przepływ krwi, ogranicza wchłanianie tlenu, substancji odżywczych i witamin przez mieszki włosowe.

DIETA


Dieta odgrywa znaczącą rolę w procesie przerzedzania włosów. Spożywanie dużej ilości tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, gwałtowna utrata masy ciała, płynne diety białkowe mogą powodować niedobór aminokwasów, biotyny, żelaza, białek i cynku – wszystkich elementów, które są niezbędne dla mocnych i zdrowych włosów.

ZDROWIE


Istnieje kilka czynników o podłożu zdrowotnym, które mogą powodować przerzedzanie włosów, szczególnie nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy – organu odpowiedzialnego za produkcję hormonów oraz naturalne zmiany hormonalne, występujące u kobiet w okresie poporodowym i menopauzy.

CZYNNIKI ŚRODOWISKOWE

Substancje zanieczyszczające powietrze i wodę – chlor, metale i minerały mogą pozostawać na skórze głowy i włosach po każdym codziennym myciu głowy, przyczyniając się tym samym do przerzedzania włosów. Substancje zanieczyszczające, takie jak pseudo-estrogeny i toksyny znajdujące się w naszym organizmie również stanowią istotny czynnik tego problemu.

LEKI


Mieszki włosowe są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany w organizmie. Jakakolwiek terapia hormonalna może powodować przerzedzanie się włosów, tak samo jak sterydy, chemoterapia oraz leki na ciśnienie krwi, cukrzycę, choroby serca i trądzik.

Wyeliminowanie któregokolwiek z powyższych czynników, oczywiście w miarę możliwości, może wpłynąć na kondycje naszych włosów i skóry głowy. Jeśli jednak problem przerzedzenia już się pojawił, działanie prewencyjne nie wystarczy. Powinniśmy wówczas sięgnąć po bardziej radykalne środki. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do stylizacji, maskujących problem przerzedzania się włosów. Należy jednak być z nimi bardzo ostrożnym – samo kamuflowanie problemu bez zwalczania przyczyny wypadania włosów bywa szkodliwe, ponieważ konsystencja preparatów do stylizacji w długotrwałym działaniu może zatykać mieszki włosowe, pogłębiając problem.

O wiele bardziej skuteczną metodą są specjalnie zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych i niektórych salonach fryzjerskich. Dermabrazja skóry głowy jest coraz bardziej popularną metodą przy zwalczaniu problemów przerzedzonych i cienkich włosów. Zabieg przyśpiesza usuwanie uporczywych zanieczyszczeń skóry głowy i nagromadzonych wokół mieszków włosowych substancji, takich jak martwe komórki i nadmiar sebum. Dzięki temu, skóra głowy szybciej się regeneruje i jest gotowa do dalszej pielęgnacji. Pozytywne skutki zabiegu na ogół widoczne są już po pierwszym użyciu.

Profesjonalna pielęgnacja cienkich i przerzedzonych włosów powinna być stworzona w oparciu o system pielęgnacji skóry twarzy: oczyszczanie, odżywianie i wzmacnianie. Pierwszym krokiem pielęgnacji  jest szampon oczyszczający, który pomoże usunąć sebum zatykające mieszki włosowe, kwasy tłuszczowe i pozostałości produktów do stylizacji ze skóry głowy i włosów. Oczyszczone włosy wyglądają na mocniejsze i gęstsze. Kolejnym krokiem jest odżywka, która zapewni włosom sprężystość  oraz równowagę nawilżenia. Ostatnim etapem kompleksowej pielęgnacji cienkich włosów jest wzmacnianie – specjalnie opracowana kuracja, zawierająca antyutleniacze  i substancje roślinne zapewnia odświeżenie środowiska skóry głowy i wzmocnienie włosów. Pamiętajmy! Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy jest podstawą zdrowych i pięknych włosów!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *